Vytvoříme nový obrázek, na rozměrech nezáleží, v tomto návodu 640×480px
Nástrojem volný výběr (F) provedeme podobný výběr, jako je na obrázku
Výběr vyplníme černou barvou
Přejdeme na menu Vybrat → Nic (CTRL + Shift + A) a na Filtry → Rozmazat → Gaussovské rozostření, hodnoty nastavíme na 100.
Přejdeme na Filtry → Vykreslit → Mraky → Odečíst mraky. Hodnoty nastavíme takto: Podrobnosti: 15 Velikost ve směru X: 8 Velikost ve směru Y: 8
Přejdeme na Barvy → Invertovat a na Barvy → Úrovně. Přetáhneme černý trojúhelník téměř úplně doprava, výsledek by měl vypadat nějak takto:
Přejdeme na Barvy → Barva do průhlednosti, zvolíme černou.
Vytvoříme novou, černou vrstvu a umístíme ji pod blesky.
Duplikujeme vrstvu s blesky, 2×
Přepneme se na vrstvu „kopie blesky“ a přejdeme na Filtry → Zkreslení → Interaktivní deformace. Drobnými cik-cak pohyby blesky deformujeme, ne moc. Vrstvě nastavíme krytí na 60%.
Přepneme se na vrstvu „Kopie kopie blesky“, znovu provedeme interaktivní deformaci, nastavíme vrstvě krytí na 30%.
Sloučíme vrstvy s blesky – skryjeme černou vrstvu pozadí a přejdeme na Obrázek → Sloučit viditelné vrstvy (CTRL + M)
Zviditelníme vrstvu pozadí
Přejdeme na Barvy → Křivky. Vybereme alfa kanál, přímku prohneme trochu směrem dolů. To znevýrazní světlejší části blesku.
Duplikujeme vrstvu blesky, přepneme se na duplikát (kopie blesky). Vrstvu můžeme duplikovat tolikrát, dokud nebudeme spokojení se svítivostí blesků.
Zbývá jen blesky obarvit. Vytvoříme tedy novou vrstvu, kterou umístíme nad všechny ostatní, vyplníme ji libovolnou barvou/přechodem a nastavíme režim „Barva“ či „Násobení“