Jste zde

Ohňostroj

Vytvoříme si nový obrázek s rozměry 800x800px a vyplníme jej černou barvou. Eliptickým výběrem nakreslíme přes celé plátno kružnici.

Přejdeme na Filtry → Šum → HSV šum a nastavíme takto:

Přejdeme na Filtry → Rozostření → Rozostřit.
Poté přejdeme na Barvy → Úrovně a nastavíme je takto:

Klepneme na Vybrat → Nic. Přejdeme na Filtry → Zkreslení → Polární souřadnice. Zde odškrtneme volbu „Do polárních“, ostatní volby necháme tak, jak jsou. Dostaneme toto:

Přejdeme na Vrstva → Transormovat → Rotovat o 90° doprava.
Přejdeme na Filtry → Zkreslení → Vítr a nastavíme jej takto:

Teď vrstvu otočíme doleva přes nabídku Vrstva → Transformovat → Rotovat o 90° doleva. Přejdeme na Filtry → Zkreslení → Polární souřadnice. Zde zaškrtneme volbu „Do polárních“, ostatní volby necháme tak, jak jsou.

Nástrojem Plechovka vyplníme bílý prostor.

Přejdeme na Barvy → Úrovně a nastavíme je takto:

Vrstvu duplikujeme (Vrstva → Duplikovat vrstvu). Horní vrstvě nastavíme režim na „Součet“. Přejdeme na Filtry → Rozostření → Gaussovské rozostření. Obě hodnoty nastavíme na 10.

Rozostřenou vrstvu znovu duplikujeme

Znovu přejdeme na Filtry → Rozostření → Gaussovské rozostření. Hodnoty opět nastavíme na 10.
Přejdeme na Obrázek → Zploštit obrázek. Nyní přejdeme na Barvy → Vyvážení barev. Zde si nastavte libovolnou barvu.

Vrstvu znovu duplikujeme a nastavíme režim na „součet“. ("Přidávání" pro verzi 2.8)

hotovo

Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=t6mc5ItPy1o

Komentáře

Obrázek uživatele PetrV

Popravdě, kdybyste to nechal v původní podobě, tak by z toho byla krásná simulace meteorického roje :-)))) to by bylo moc pěkný :-) No a když už jsem u astro tématu... v repozitáři Gimpu je krásný skript Stars in the sky (ke stažení na http://registry.gimp.org/node/24798), celkem doporučuji, má ale jednu nevýhodu - zobrazuje hvězdy v jedné, a sice šedé barvě. To není dobré. Ale dá se s tím hrát třeba tak, že se nad takovou vrstvu dohodí ještě jedna, ta se obarví a přidá jí režim Barva... a pak se pohraje s krytím. Těch možností na obarvení obsahu vrstvy je vícero. Když se tomu dá jemný namodralý nádech, tak to pak vypadá ještě líp než Plejády :-)
Obrázek uživatele Lukas-MalejDoom

Ahoj, hele ja napr. nechci cerne pozadi protoze mi k tomu obrazku neladi .. ale ladi mi 18191d vsechno se dari nez jdu k bodu: Poté přejdeme na Barvy → Úrovně a nastavíme je takto: nastavim 0,29 a 52 no jo jenze ono misto sede aby tam zustala mi to udela modrou... :-/ a misto toho aby byli bile ty rachejtle tak sou tez modre :-X bud sem blby nebo to nefunguje :D Díky moc za pomoc fakt nevim :D ale kdyz dam cerne pozadi tak mi to funguje dobre jenze to je na te sede osklive :-/
Obrázek uživatele Gwen

mě to připadá dobrý, jsem hledala návod jak tohle udělat v GIMPU a ne si to vždycky stahovat a okopírovat do obrázku a upravit, fakt díky moc!
Obrázek uživatele M.Š

ahojky! Já už to skoro mám jen mi nějak nejde najít kde nastavit tý horní vrstvě ten režim součet. Prosim o radu. Děkuju předem za odpověď!
Obrázek uživatele Lukáš

Režim se nastavuje v okénku s vrstvami. Na obrázku č. 9 je nastavení zvýrazněno. Viz.: http://gimp.4fan.cz/sites/default/files/obrazky/clanky/155/Oh%C5%88ostroj/obrazek9_png_78605.png
Obrázek uživatele M.Š

Jenže mě se tam to co ty máš na obrázku nezobrazuje. já dám duplikovat vrstvu a nic se neobjeví!? :(
Obrázek uživatele Lukáš

Pokud tomu dobře rozumím, nevidíte v Gimpu okénko s vrstvami? To se dá vyvolat stlačením kláves CTRL + L nebo přes dialog Okno -> Připojitelné dialogy -> Vrstvy
Obrázek uživatele M.Š

Děkuju mockrát už jsem na to přišla! Děkuju
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

proč se mi to rozmaže???
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Super moc díky, krása.
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Nahovno...jak tam máš ty polární souřadnice, ať to necháme tak jak to je, tak já mám zaškrtlý i něco jinýho a nevyhází mi to. Gimp 2.6
Obrázek uživatele prtě

super návod!!!
Obrázek uživatele Hali

Prosím, jak je možné, že v nabídce režimů nemám Součet? :(
Obrázek uživatele Lukáš

V aktuální verzi (2.8) se režim nejmenuje součet, ale Přidávání. Doplním to do návodu :)

Přidat komentář