Jste zde

Jak na Rozliseni (DPI) ,Pismo a Finalni Tisk

Dobry den ,rad bych se zeptal na rozliseni-DPI. Mam Gimp 2.6 a rozliseni se zde pocita nejakym logaritmem nebo co? Pri zadani DPI ,jako X a Y se s timto soucasne nastavuje take rozmer v mm. Nejde mi dosahnout toho abych mel DPI 300x300 a rozmer obrazku ,ktery chci ,vzdy je pro tisk maly !
Jak tedy na to. Potkal jsem se s timto problemem pri tvorbe grafiky na vyrobek (jako autodidakt) ,kdy jsem vse ukladal v nahledovem rozliseni monitoru 72x72. Ale take po opravene praci ,kdy jsem vse delal v vetsich rozlisenich ,jako celek a nastavil celkove vystupni DPI pro finalni tisk cca 280x280. Tisk byl porad stejny bez znamky zlepseni spolecne s pismem pouzitym z Gimpu. Kde je ,nebo mam chybu ???
Dekuji za rady a odpovedi.

Obrázek uživatele Forseti

Pokud umíš anglicky ta tady to je popsané: Print Size

V podstatě jsem to pochopil tak, že když zvětšíš rozlišení buď před tiskem, nebo přes Obrázek -> Velikost tisku, tak se obrázek zmenší (je to vidět i v náhledu před tiskem jak měníš rozlišení), což vlastně obrázek zdánlivě zaostří, nicméně k převzorkování samotnému nedochází. To je nutné provést zvětšením obrázku Obrázek -> Škálovat obrázek.

Aspoň tak mi to vyplynulo z toho textu.

Tady jsem udělal takový obrázek kde jsem udělal čtverec o strabě 40mm nejdřív v rozlišení 100dpi a pak při 200dpi kde je vidět jak to funguje.

Image and video hosting by TinyPic

Takže doporučuju dělat obrázky hned od začátku ve velkém rozlišení a následně je kdyžtak zmenšit. Jednotky jdou přepnout na mm, cm, ... A při případném zvětšování / zmenšování bych si dal pozor na to, že Gimp při zvětšování obrázku převádí text na rastr.

Obrázek uživatele kerel

Kdy tedy vkladat to Pismo ,aby nebylo degradovano-rozrastrovano. Aby si udrzelo zatrzenou funkci vyhlazeni ?

Obrázek uživatele kerel

Takze ,jak na to Pismo? Kdyz potrebuji kartu (+/- format vizitky) cca 5x8cm ,coz je dost malo ,mam po tomto nastaveni teprve vkladat Pismo. Aby nedosli k jeho degradaci-rozrastrovani ?
U kopirovani loga (Ctrl+C - Ctrl+V) v rozliseni 300x300Dpi ,ktere mi delal znamy v Ilustratoru dochazi take k rozrastrovani. Abych jej mel na pozadi tak ,aby to pozadi bylo videt ,pouzivam vyber podle barvy. Logo se sklada ze dvou barevnych casti. pote jej skalovanim na prislusny rozmer vlozim na misto. Jinak to provest mne nenapadlo. Abych se zbavil pozadi loga a mel nove pozadi te karty kterou tvorim (pozadi je vyber z palety vzorku samotneho Gimpu). Vyrezavat to vektorovou krivkou a kopirovat je znacne pracnejsi. Jak tedy na to v lepsi kvalite ?
Zpet ke konecnemu procesu pro tisk. Je to tim ,jak pises ,ze jsem vse co jsem mel hotove ,zacal az pote zmensoval na velikost s rozlisenim ? Potrebuji citelne pismo ,ale v mensim provedeni - nastavenim hodnoty pod 25 se uz stava mlhavym.

Obrázek uživatele kerel

V ktery okamzik tedy vkladat text ,aby nebyl degradovan-rozrastrovan tim zmensovanim (100% citelnost pri malem nastaveni)?
Cela grafika se sklada z pozadi ,na ni jsou naskladany ,kopirovanim ve vrstvach dalsi motivy ,pote slouceny + vlozene pismo. Pozoroval jsem mirnou degradaci po slouceni ve vrstvach ,nez kdyz jsem to delal "natvrdo" bez vrstev. A ukladal jednotlive kroky samostatne. Vysledek byl videt pri porovnani ,techto dvou postupu.
Jak tedy na to aby celek byl 100% ?
Jeste jsem narazil na problem ,kdy od znameho mam logo ,ktere delal ve vektorech Ilustratoru(300x300Dpi) ,takze 100% kvalita. Je dvoubarevne. Pouzil jsem vyber podle barvy ,abych se zbavil pozadi loga a vlozil je kopirovanim(Ctrl+C - ctrl+V) na nove slozitejsi pozadi vytvorene z palety vzorku samotneho Gimpu. Logo skalovanim upravim na pozadovanou vel. a ukotvim.
Pripadne vyrezavani ve vector.krivkach mi pripada zdlouhave. A hlavne clovek musi zajet dovnitr ,aby se zbavil toho pozadi vne a nejen venku kolem loga. Pak vzniknou mezery ,ktere se spatne pri zmenseni te konecne grafiky opravuji klonovacim razitkem. Jak si pohlidat kvalitu kopi? Profi grafik mi rekl ,ze kopii si vezme podle rozliseni a kvalita by mela byt zachovana. Ale ja pozoruji na popsanem postupu ubytek pixelu v kopi loga ,mista s pruhy sice stejne barvy ,ale odlisneho odstinu. Je zvlastni ,ze to vidim na monitoru ,ale pri tisku se tento kaz neobjevi ?

Obrázek uživatele Forseti

No takto. Nejdřív by bylo dobré se zamyslet nad tím, jestli to neudělat celé ve vektorech (pokud to lze) - pak můžeš zvětšovat / zmenšovat jak je libo. Pokud ti dělal známý logo v Ilustratoru, tak by to mělo jít převést (uložit v Ilustratoru) do formátu SVG a doděláš si to v Inkscape (program zdarma).

No co se týče Gimpu. Prostě jak si zakládáš (vytváříš) nový obrázek, tak mu zadej přímo tiskové rozměry a rozlišení. Pak už by to mělo být v pořádku. (teda myslím). Jo a při zvětšování / zmenšování si nastav interpolaci na Sinc (Lanczos3) myslím že má trochu lepší výsledky než ta Kubická

Jo a není nutné posílat 3 takto obsáhlé texty :-D, ten systém tady na foru je trochu blbý, ale co už.

Přidat komentář