Jste zde

Instalace písem (fontů)

Hodně uživatelů zde na webu má problém s instalací (nejen) písem do Gimpu. Pojďme tedy tento problém uvést na pravou míru.

Co budeme potřebovat

Většina písem a doplňků co si z webu stáhnete bude nejspíše zabalena v archivu s příponou *.zip. Pokud Vám *.zip archiv nejde otevřít, je potřeba stáhnout dodatečný software. Nejpopulárnější program pro práci s archivy je placený WinRar. Doporučuji ale použít zdarma dostupný 7-zip.

Stáhněte program 7-zip Nainstalujte jej a spusťte. Objeví se před Vámi takovéto okno:

Přejděte na Nástroje → Možnosti. V záložce Systém zaškrtněte všechny přípony a potvrďte tlačítkem OK.

Nyní nebudete mít problém otevírat a instalovat doplňky, písma...

Písma

Stažená písma (např. z webu ceskefonty.cz) mívají formát *.ttf (True Type Font).

Instalace písma se liší v závislosti na operačním systému, který používáte.

Windows XP

Ve Windows XP písmo nakopírujte do šložky „Písma“, kterou naleznete v Ovládacích panelech.

Vista, 7

Klepněte na soubor s písmem pravým tlačítkem a zvolte „Nainstalovat“

Linux

Přejděte do své domovské složky, stiskněte CTRL + H pro odkrytí skrytých souborů. Písmo překopírujte do adresáře .fonts.

Gimp sice má vyhrazený svůj „speciální“ adresář pro písma, nicméně nedoporučuji tuto složku využívat. Písmo by se nedalo použít v jiné aplikaci než v Gimpu.

Kategorie: 

Komentáře

Obrázek uživatele PetrV

Předně upozorňuji na tuto větu: "Stažená písma (např. z webu ceskefonty.cz) mývají formát *.ttf (True Type Font)." Je tam chybka, má tam být "mívají". Za další, není tak docela pravda, že "české", tedy počeštěné fotny musejí mít formát .ttf, jsou i jiné, například písma OpenType. Za třetí bych při stahování písem byl zatraceně opatrný. Některá jsou placená - ale je jasné, že ty se jen tak nestáhnou. Dále, je třeba číst pozorně licenci. Některá písma vůbec není možno legálně embedovat do dokumentů, dokument musí být vyexportován v křivkách. Pro windows doporučuji doplněk MS extensive font properties. Dále doporučuji používat nějaký šikovný font manager. U mě je to Bitstream FontNavigator, ale nejsem spokojený zcela, protože fonty ze systému nemaže, když chci - musím to udělat ručně. Ale jinak je velmi přehledný a dobře se s ním pracuje. Na závěr adresa, kde jsou k mání pouze free fonty - www.dafont.com.
Obrázek uživatele Lukáš

<p>Děkuji hrubku jsem si opravil (<em>to je tak když si vypnu kontrolu pravopisu v OpenOffice</em>)</p><p>Co se týče zbytku návodu, je cílen na obyčejného uživatele. Snažil&nbsp;jsem se&nbsp;jít co nejsnadnější cestou, proto jsem vynechal ostatní méně obvyklé formáty i zahraniční weby s fonty.</p><p>Licence by se měla číst u všeho, to beru jako samozřejmost, proto to taky ani nezmiňuji. A upřímně... myslím, že moc běžných uživatelů licence neřeší.. navíc, na <em>ceskychfontech </em>je většina fontů nějakou&nbsp;složitou licencí není zatížena...</p><p><em>Citace:</em></p><p><em><span style="color: #262a30; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; line-height: 22px; font-size: 13px;">Všechny fonty zveřejněné na serveru&nbsp;<strong><a style="color: #ee1d25; text-decoration: underline; outline-style: none; outline-width: initial; outline-color: initial;" href="http://www.ceskefonty.cz/">České fonty</a></strong>&nbsp;byly sesbírány z webů, kde byly tyto fonty publikovány jako&nbsp;<strong>royalty free&nbsp;-</strong>&nbsp;tedy k volnému užití jak pro soukromé, tak i pro komerční účely. V případě specifických licenčních podmínek jsou tyto informace napsány u daného fontu.</span></em></p><p><span style="color: #262a30; font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; line-height: 22px; font-size: 13px;">Nicméně děkuji za doplnění :)</span></p>
Obrázek uživatele PetrV

Pozor, já bych byl celkem opatrný na používání stoprocentně free fontů, leckdy jsou dělány amatérsky, neobsahují všechny znaky či mohou být přejaty z jiných fontů... totiž existuje tady zvláštní situace. Autorský zákon se vztahuje na znaky, ale ne na jejich názvy. Takže já si můžu vzít třeba Frutiger a pojmenovat ho po svém.... Takže pro profesionální účely bych hleděl, z jaké písmolijny to písmo pochází. A tu je další odkaz na web, ale myslím, že dafont je přehlednější: http://www.1001freefonts.com/BaroqueScript.php.
Obrázek uživatele Lukáš

Ok, díky to jsem nevěděl...
Obrázek uživatele PetrV

Je mi líto, přesně jsem to obrátil. Autorské právo chrání smotné znaky, tedy jejich vzhled – design, ale nevztahuje se na název. Tak je to (zřejmě) správně. Odkazuji na knížku Mistorvství v CorelDraw, Gary Bouton, str. 346.
Obrázek uživatele Hali

My tu máme WinRar, jak se to používá tam? Absolutně se v tom nevyznám :/
Obrázek uživatele Forseti

řekl bych, že úplně stejně ;-), stažený soubor stačí rozkliknout a otevře se to ve winraru nebo čemkoliv jiném, co je přiřazeno na otevírání archivů, pak tam bude již zmiňovaný soubor s koncovkou .ttf, který se přetáhne / zkopíruje do složky písma (win XP) nebo na Plochu a pravým tlačítkem se pak nainstaluje (win Vista a 7)
Obrázek uživatele Mara

Mohu použít fonty z legálně zakoupených Windows XP a MS Office 2003 v Gimpu pro občasné letáčky, pozvánky a diplomky ?
Obrázek uživatele Forseti

určitě, coby ne? ;-) a klidně i můžeš stáhnout i spoustu dalších stačí si pohlídat licenci a v případě češtiny jestli to umí všechny znaky
Obrázek uživatele Mara

Děkuji mockrát za odpověď. Trochu jsem hledal na internetu a našel pár odkazů na stažení free fontů, ale popravdě si nejsem moc jistý jejich licencí (nebo spíš svým překladem - angličtina mi popravdě moc nejde) a nerad bych něco špatně pochopil. Prosím, je možné získat odkaz na pár prověřených fontů, které lze používat 100% komerčně (bez omezení) ?

Přidat komentář