Jste zde

Hrátky se světlem

 • Vytvoříme nový obrázek s rozměry 1024×768px a vyplníme ho černou barvou
 • Vytvoříme si novou stopu. Otevřeme si tedy, pokud nemáme okénko „Stopy“, buďto klávesovou zkratkou CTRL +Shift + B, nebo přes nabídku Okno → Připojotelné dialogy → Stopy v menu.
 • V okně „Stopy“ klepneme na tlačítko „Nová stopa“ (ikonku papírku).
 • Naši novou stopu nastavíme takto:
 • Vytvoříme novou vrstvu. Nazveme ji „Světlo“
 • Pokud máme vytvořeno, zavřeme okno s editorem stop. Barvu popředí si nastavíme na bílou. Vybereme si nástroj štětec a klepneme do středu obrázku. Krytí* vrstvy nastavíme na 60%.
 • Nyní do obrázku přidáme nějaké barvy. Vytvoříme novou vrstvu s názvem „Barvy“. Přejdeme na nabídku Filtry → Vykreslení → Mraky → Plazma. Turbulence nastavíme na 0,1. Vrstvě nastavíme režim na „Dělit“.** Krytí nastavíme na 65%.
 • Nyní do obrázku přidáme světelné paprsky. Vytvoříme novou vrstvu s názvem „paprsky“. Přejdeme na Filtry → Vykreslení → Mraky → Pevný šum. Velikost X a Y nastavíme na 16.
 • Přejdeme na Filtry → Rozostření → Pixelizovat. Šířku nastavíme na 5px. A výšku stejnou, jako výšku našeho obrázku, tedy 768px.***
 • Teď přejdeme na Filtry → Zkreslení → Polární souřadnice kde obě hodnoty nastavíme na 0. Vrsvě paprsky nastavíme režim „Extrakce Zrnitosti“.
 • Nyní už zbývá jen do obrázku něco napsat. Zvolíme písmo Sans černé barvy, velké 490px. Napíšeme třeba G jako Gimp :-). Pomocí nástroje „Zarovnání“ jej vycentrujeme.
 • Přejdeme na Filtry → Světlo a Stín → Vržený stín a nastavíme jej takto:
 • Přidáme další odlesk, tentokrát na písmeno. Klepneme na vrstvu s písmenkem (V mém případě G) pravým tlačítkem a zvolíme „Alfa do výběru“. Vytvoříme novou vrstvu, nazveme ji třeba „odlesk-pismeno“. Zvolte nástroj Elipsa (E). a stisknětě Shift + CTRL (tím nastavíte režim na „Průnik aktuálním výběrem“). Označte horní část písmene. Vyberte si nástroj Přechod (L). Nastavte jej na „Popředí do průhlednosti“ a vyplňte výběr. Dle libosti snižte krytí vrstvy „odlesk-pismeno“.
 • Sloučíme písmeno s jeho stínem a odleskem, sloučeninu duplikujeme pomocí klávesové zkratky CTRL + D.
 • Duplikovanou vrstvu nástrojem Překlopení (Shift + F) svisle překlopíme a posuneme dolů, pod původní písmeno.
 • Vrstvě přidáme masku (Vrstva → Maska → Přidat masku vrstvy). Vybereme nástroj Přechod. Barvu popředí nastavíme na černou, barvu popředí na bílou. Přechodem od spodu přetáhneme vrstvu, tím získáme odlesk.
 • Vytvoříme novou vrstvu s názvem „Odlesk objektivu“. Vrstvu umístíme nad písmeno a vyplníme ji černou. Režim vrstvy nastavíme na „Závoj“ Kurzorem najedeme na pravý horní rožek písmena a zapamatujeme si souřadnice, které nám Gimp zobrazí.
 • Přejdeme na Filtry → Světlo a stín → Odlesk objektivu a tyto souřadnice zadáme.
 • Hotovo :-)

*Krytí se nastavuje v okénku Vrstvy. Pokud okénko nevidíte, vyvolejte jej pomocí klávesové zkratky CTRL + L
**Režim se nastavuje v okénku Vrstvy. Pokud okénko nevidíte, vyvolejte jej klávesovou zkratkou CTRL + L
***Aby se hodnoty automaticky nenastavovali shodně, nesmí být svorka v okénku scvaknutá

XCF soubor: hratky_se_svetlem.xcf

Komentáře

Obrázek uživatele John

No, je to myslím dobrý návod, akorát že já se moc dlouho Gimpu nevěnuju, takže bych to uvítal kdyby to bylo ve formě videa, pokud by to bylo možno, nemohlo by se to udělat?
Obrázek uživatele Lukáš

Až bude čas, video udělám ;)
Obrázek uživatele Lukas-MalejDoom

navod uplne uzasny diky za nej
Obrázek uživatele PetrV

No jo, no, Lukáš jede :-))) Skvělé, vynikající :-)
Obrázek uživatele McSh!t

tak sem to teda zkusil a až na odlesk písmena bych řekl že se mi to i docela podobá :http://img696.imageshack.us/i/cdeobjektiv.jpg/ .............. a děkuju za návod ! :]
Obrázek uživatele McSh!t

http://img696.imageshack.us/i/cdeobjektiv.jpg/ .... děkuji :D :]
Obrázek uživatele honzin

Nainstaloval jsem si Gymp čera a ted si myslim že se v něm dost vyznám. Takž video není ani potřeba :)
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

já bych také potřeboval video protože mi nejdou ty turbulence vždycky jse my udělají přes celý prostor.
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Perfektní návod, dík moc.
Obrázek uživatele Riki

Návod je to naprosto skvělej, chvilku jsem se tam teda zasekla, ale už nevím u čeho. :D Nakonec jsem na to, po chvilce koumání přišla a vyšlo mi to, co jsem chtěla! ;) Díky ti.. :)
Obrázek uživatele jirka

dobry video už nepotřebuji
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Mám jeden problém...když chci nastavit jak tam mám ty mraky, tak ty pixely tak to tak nejde nastavit, pořád se mi to nastavuje, aby měla ta šířka a výška stejně pixelů ;(
Obrázek uživatele Lukáš

Stačí kliknout na tu sponku vedle :)
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

To zaseknutí je u popisu kopie vrstvy, je třeba použít SHIFT+CTRL+D a ne jenom CTRL+D. Jinak návod je výborný, GIMP neznám a podle návodu jsem vše udělal, Díky
Obrázek uživatele Honza

Už jsem jeden nápis udělal a vyšel výborně. Ale teď po druhé furt nemůžu udělat ten odlesk. Prostě mi to nechce dát ten přechod do průhlednosti. Dá se mi jen do bíla. A když se mi povede do průhlednosti tak totálně ignoruje výběr, jako kdyby byl v jiné vrstvě. Také se ponižuji k prosbě o video.
Obrázek uživatele Dominik

Dobrý den. Mám takový problém, že když si nastavím Pevný šum, tak mi to překryje celý obrázek. Děkuji za odpověď.
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Moc mi to nejde:((( zaseknu se u kroku 7 když vytvořím vrstvu barvy a nastavím ji tak jak je uvedeno celá se mi těmi barvami zaplní a žádné efekty
Obrázek uživatele Lukáš

A nastavil(a) jsi opravdu správný režim?
Obrázek uživatele zdenca

Vytvoříme novou vrstvu. Nazveme ji „Světlo“ Pokud máme vytvořeno, zavřeme okno s editorem stop. Barvu popředí si nastavíme na bílou. Vybereme si nástroj štětec a klepneme do středu obrázku. Krytí* vrstvy nastavíme na 60%. proste mi to nejde :( :(
Obrázek uživatele ilee

Pretože si musíš nastaviť keď vytváraš novú vrstvu že "pruhledností" alebo ako to tam je.
Obrázek uživatele Taliane

Mě to dělá jiný problém. U té pixelizace mi nejde nastavit aby byla výška pixelu jiná než šířka. Prostě si gimp usmyslel že ten pixel bude čtverec. Chceš print? Nejde to udělat i jinak? :(
Obrázek uživatele Lukáš

Musíš kliknou na svorku, aby byla rozevřená: <img src="http://imageshack.us/a/img846/5505/obrazekls.png" />
Obrázek uživatele Taliane

aaa díky :D
Obrázek uživatele Sanny

Cau chtel bych se zeptat jak udelat tu prvni "tecku" mam normalne bili platno stopu nastavenou stejne jako na obrazku ale proste se mi udela mala tecka.. nevim proc predem diky za radu
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Jj, měla jsem stejný problém ve verzi 2.8. U mě to vyřešilo to, že jsem nastavila štětec na mou stopu (vytvořenou podle hodnot na obrázku) a musela jsem vedle řádku Velikost kliknout na žlutou ikonku Vrátit velikost stopy na původní velikost. Sice se mi hodnota přenastavila na 1201, ale výsledná "tečka" se vzhledově blížila té, co zde byla na předloze.
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Prosím poraďte mi kde nastavim v gimpu 2.8 to Dělit...
Obrázek uživatele Náhodný GIMPer

Režim vrstvy nastavíš v okně Vrstvy (CTRL + L) nahoře. Ve verzi 2.8 se jmenuje Dělení. Později zde pro jinou vrstvu nastavuješ i další režimy, např. Závoj, ten se v této verzi jmenuje Clona.
Obrázek uživatele Dominika

Super návo, díky moc :-) Sice s verzí 2.8 musí člvoěk trochu dumat, než najde ty samé nástroje pod jiným názvem (pixelování = kostičkování a podobně). Ale jde to :-)
Obrázek uživatele horwi

Tvl,co to mas za verzi Gimpu?To vubec nejde a klav. skratky nic nedelaji.

Přidat komentář